Wydarzenia chóru Polonia-Paderewski w 2013

Czerwiec 2013
Miesiąc ten przyniósł sporo wrażeń i emocji. W dniach 8 i 9 nasz chór przebywał w Nowym Jorku na Brooklynie gdzie zorganizowany został 63 Zjazd Chórów Polonijnych VII Okregu Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce. Gospodarzem zjazdu był chór „Hejnał”. Przygotowaliśmy trzy pieśni: „A w tej naszej dolinie”- jako pieśń ludową, „Postój piękna gołąbeczko” z kategorii pieśni artystycznej i „Stabat Mater”
G. Gorczyckiego jako pieśń renesansową. Chór „Hejnał” zatroszczył się o bardzo gościnne przyjęcie wszystkich gości i wspominamy ten pobyt bardzo ciepło i przyjemnie. Przywieźliśmy też 2-gą nagrodę z czego jesteśmy bardzo dumni.
28 czerwca zorganizowaliśmy po raz drugi w historii chóru Polonia-Paderewski, dobroczynny obiad, którego dochód przeznaczony był na potrzeby chóru. Obiad był bardzo udany dzięki członkom i przyjaciołom, których chór posiada.

Sierpień 2013

4 sierpnia o godzinie 12:30 pm spotkaliśmy się w New Britain na zaproszenie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, aby uczcić Dzień Żołnierza. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie to miało miejsce na pakingu Haller Post. Zaśpiewaliśmy hymny polski i amerykański, oraz „Czerwone maki”, „Rotę” i „Pierwsza brygadę”.

17 i 18 sierpnia miasto New Britain świętowało „Dożynki”. Od wielu już lat obchody tego święta mają miejsce na „Polance Sokołów” w New Britain.
Uczestniczyliśmy w mszy świętej odprawianej prze Arcybiskupa Henry Mansella i podczas mszy śpiewaliśmy: „Gwiazdo śliczna”, „Modlitwę o pokój”, „Wszystkie trony niebieskie”, „Bądź pozdrowiona”, „Bogurodzicę”, „Jest zakątek na tej ziemi”.

Po mszy świętej podczas programu artystycznego nasz wykonał: „A w tej naszej
dolinie”, „Pieśń dożynkową”, „W mojem ogródecku”, „Ukochany kraj”, „Kujawiak”, „Postój piękna gołąbeczko”, oraz „Kum i Kuma”. Sprzedawaliśmy również potrawy przygotowane przez chórzystów, aby zasilić nasz chóralny budżet.
Stoisko chóru Polonia-Paderewski jest zawsze chętnie odwiedzane przez dożynkowych gości i jak zawsze impreza ta jest bardzo udana. Rok 2013 to potwierdził.
24 sierpnia zaproszeni zostaliśmy do kościoła św. Piotra i Pawła w Wallingford aby wziąć udział w mszy świętej ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej. Podczas mszy spiewalśmy: Gwiazdo śliczna”, „Matko pocieszenia”, „Bądźże pozdrowiona”, i „Jest zakątek na tej ziemi”.

Wrzesień 2013

W pierwszym tygodniu września tradycyjnie jesteśmy zapraszani na Dożynki do kościoła św. Stanisława w Bristol. W tym roku Dożynki odbyły się 8-go września. Podczas mszy świętej chór spiewał: „Modlitwę o pokój”, „Bądź pozdrowiona”, „Wszystkie trony niebieskie”i „Czarną Madonnę”. Po mszy świętej nasz chór zaśpiewał kilka pieśni przed ołtarzem. Na koncert złożyły się: A w tej naszej dolinie”, „W mojem ogródecku”, „Ukochany kraj”, „Kum i Kuma”, „Postój piękna gołąbeczko”, oraz „Ukochany kraj”

Pażdziernik 2013

13 października organizacje polonijne miasta New Britain organizowały paradę poświęconą naszemu wielkiemu rodakowi Generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu. Członkowie naszego chóru poparli tę akcję. W paradzie udział wzięli: Jan Fil, Ewa Gazdzicka, Bożena Madej, Gosia Pajor, Janina Patykowska, Władysława Starzyk, Jan Woźniewski, Teresa Ziemak i Andrzej Ziemak. Po paradzie Klub Gen. K. Pułaskiego przygotował uroczyste śniadanie. Wśród uczestników parady obecny był syn byłego dyrygenta chóru Polonia-Paderewski Antoniego Tercyaka- Peter Tercyak. Peter Tercyak jest posłem do Stanowej Izby Reprezentantów z New Britain. Podczas śniadania mieliśmy okazję z nim porozmawiać i dowiedzieć się niektórych ciekawostek z życia rodziny Tercyaków.

Listopad 2013

16 listopada nasz chór przygotował koncert w kościele św. Cyryla i Metodego w Hartford. Przed koncertem wzięliśmy udział w mszy świętej. Nasz dyrygent Adrian Sylveen Mackiewicz zaproponował, aby dochód z koncertu przeznaczony został dla ofiar tajfunu Haiyan na Filipinach. Zebraliśmy $1000, które kościół przekaże do Filipin. Na koncert złożyły się następujące pieśni: „Gaude Mater Polonia”, „A jeśli ciebie ja zapomnę”, „Ojcze Nasz”- Stanisława Moniuszki, „A w tej naszej dolonie”, „Stabat Mater”- Grzegorza Gorczyckiego, „Nieście chwałę mocarze”, „Wszystkie trony niebieskie”. Podczas konceru zaśpiewaliśmy 3 kolędy: „Bracia patrzcie jeno”, „Jezusek czuwa”, „Dzieciątko się narodziło”, aby wykorzystać je do przyszłego programu telewizyjnego.
24 listopada w kościele św. Krzyża w New Britain odbyła się msza św. w intencji zmarłych członków chóru Polonia-Paderewski. Zaśpiewaliśmy: „Króluj nam Chryste”, „Bądź pochwalony”, „Chór tułaczy”, „Nie rzucim Chryste”, „Chrystus wodzem”. Po mszy świętej przed ołtarzem daliśmy krótki koncert. Powtórzyliśmy repertuar z 16 listopada- oprócz kolęd. Parafianie kościoła św. Krzyża przyjęli nas bardzo serdecznie i ciepło. „Bisowaliśmy” trzy razy. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.

Grudzień 2013

Miesiąc ten nie był bogaty w wydarzenia dla naszego chóru. Wzięliśmy udział
w jednym koncercie 15 grudnia w Central Connecticut State University i 24 grudnia śpiewaliśmy
na Pasterce w kościele św. Krzyża w New Britain. Koncert kolęd odbył się z orkiestrą Connecticut Virtuosi Chamber Orchestra, którą dyryguje Adrian Sylveen. Razem z nami śpiewał chór “Młodych serc” z kościoła św. Krzyża z New Britain. Śpiewaliśmy: „Wśród nocnej ciszy”, „Jezusek czuwa”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Bracia patrzcie jeno”, „Chór tułaczy”, „Dzieciątko się narodziło”, „Jezus malusieńki”, „Narodził sie nam zbawiciel”, „Cicha noc”, „Lulajże Jezuniu”.

Advertisements
Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s